Niccolo Paganini

Narodil se 27. října 1782, Janov - 27. května 1840, Nice

    "Všichni lidé zešíleli", napsal reportér o Paganiniho prvním recitálu v Paříži... "bylo to božské i ďábelské nadšení zároveň". Paganini, tato populární hvězda své doby, zdvíhal ze sedadel přítomné kdekoliv, kam zavítal, a v Evropě bylo jen málo míst, kde nehrál. Obecenstvo a kritici (většina z nich) nadšeně hovořili o zázračné, nepředstavitelné hře "největšího houslisty všech dob". Jeho osobnost se stala magnetem, jeho zjev mýtem a jeho hra čímsi "velkým a s ničím nesrovnatelným".

   Niccolo, jehož učil či spíše nutil hrát na housle jeho otec tvrdými způsoby při kterých omdléval a otec ho trápil hlady a žízní. Těmito krutými podmínkami ovšem nabyl mimořádné zručnosti, rychle zvládl veškeré techniky a začal vymýšlet své vlastní. V patnácti letech podnikl své první koncertní turné po jižní Itálii a ve třiadvaceti složil svých čtyřiadvacet známých capricií pro sólové housle. Jeho početná tvorba dále zahrnuje šest houslových koncertů, řadu sonát pro housle a housle a kytaru a variace na Rossiniho témata.

   V roce 1805 se stal hudebním ředitelem na dvoře kněžky Elisy Lucca sestry Napoleona. Ale slávu a štěstí mu přinesla kariéra virtuóza neustále putujícího z místa na místo. Tento okouzlující člověk dovedl se svými houslemi provádět neuvěřitelné věci a využít technik pizzicata a stacata jako nikdo před ním. Dostavníkem procestoval celou Evropu včetně Británie, spolu se svým synem Achillem navštívil nejodlehlejší místa a někdy koncertoval i třikrát týdně. Například během svého turné po Německu, Polsku a Čechách v letech 1828-1831 navštívil 40 měst a městeček. Nepochybně toto nadměrné cestování, přepracování a i další výstřelky mu podlomily zdraví a způsobily jeho předčasnou smrt. Po roce 1834 s koncertováním téměř přestal. Když se k jeho dalším nemocem přidala ještě tuberkulóza, vrátil se do Parmy, kde zažíval své první úspěchy, koupil si zde dům a dal se do reorganizace dvorního orchestru arcivévodkyně. Jeho plány se však dostali do ostrého rozporu a názory hudebníků a dvořanů, takže se jich nakonec vzdal.

   V posledních letech svého života byl Paganini znechucený, opuštěný a smrtelně nemocen. Vložil peníze do pařížského kasína (Casino Paganini), ale přišel o ně., když se kasíno muselo zavřít. Ve snaze nalézt teplo a zdraví se uchýlil do Nice, kde v roce 1840 zamřel. Zanechal své sestře, synovi Achillovi a své někdejší milence, Antonii Bianchi, velké bohatství, čítající 22 vzácných nástrojů, včetně jedenácti stradivárek, dvou amátek a čtyř guarnerek. Paganiniho celý život sužovaly rozličné nemoci, zvláště priapismus; podle dnešních výzkumů také trpěl Marfanovým syndromem, čímž se dá vysvětlit jeho nezvyklý zjev a mimořádná roztažitelnost ruky. Později se také nakazil syfilidem a na jeho následky zemřel. V té době se tato nemoc ještě léčila pomocí rtuti, která sice nemoc částečně omezuje, ale je toxická a má řadu nežádoucích vedlejších účinků. Ke konci života též trpěl onemocněním hrtanu, což mu velice ztěžovalo mluvení.

Skladatelův odkaz: 250 děl