Georg Friedrich Händel

Narodil se 23. února 1685, Halle - zemřel 14. dubna 1759, Londýn

    Je jednou z podivuhodných shod hudební historie, že dvě velké postavy osmnáctého století, Bach a Händel, se narodily jen měsíc od sebe v témže roce. Zde však shody končí. Bach zůstal usazen v Německu a věnoval se duchovní hudbě, zatímco Händel rozprostřel svá křídla nad světem italské opery a nakonec se usadil v Anglii. Ti dva se nikdy nesetkali, ačkoliv se o to několikrát pokoušeli. Bach zemřel v roce 1750 a Händel o devět let později , když byly Mozartovi tři roky.

   Bach pocházel z rozvětvené rodiny hudebníků, a proto se od něj očekávalo, že převezme štafetu, zatímco Händel byl první z rodiny, u něhož se projevil hudební talent . Jeho otec byl osobní lékař vévody Augusta Saského a vážený amtschirurgus (městský lékař) města Halle. Jeho matka byla dcerou pastora Tausta, v době narození Georga Friedricha jí bylo třicet čtyři let, otci šedesát tři.Jeho otec však chtěl, aby jeho syn studoval právo. Aby odvrátil Georgovy myšlenky od hudby, zakázal jakékoli pěstování této záliby, ale jeho matka tajně propašovala malé pianino na půdu, kde se mladý génius seznamoval se základy hudby. V sedmi letech navštívil se svým otcem dvůr vévody Sache-Weisinfelse, kde hrál na varhany, a každého tak okouzlil, že přesvědčil i svého otce. Pak studoval tři roky varhany v Halle, žil na čas v Berlíně a stal se pomocným varhaníkem v místním chrámu. Jeho otec však stále trval na tom, aby studoval právo, a poslal ho na studia. Když otec v roce 1697 zemřel, skladatel se rozhodl, že se bude živit hudbou. V roce 1703 se vydal do Hamburku. Zde získal místo v orchestru jako houslista a cembalista, setkal se s Telemannem, utkal se s ním v souboji v roce 1705 zde byla uvedena jeho první opera Almíra. Nasledujícího roku se rozhodl , že bude cestovat, a tak následujících třináct let strávil mezi Florencií, kde byl v roce 1707 uveden Rodrigo, Římem, kde se seznámil s Alesandrem Scarlattim, Benátkami, Neapolí a Hannoverem, kde se stal vedoucím orchestru kurfiřta Jiřího Brunswického. Na tok mohl odjed do Londýna, kde uvedl v roce 1711 Rinalda a Il pastor fido v roce 1712, vrátil se do Hamburku, zde však neměl stání a opět dostal povolení odjed do Londýna, který se stal jeho duchovním domovem. Svou dovolenou překročil, ale když v roce 1714 zemřela královna Anna, jeho hamburký zaměstnavatel nastoupil na anglický trůn jako král Jiří I.

   Nejprve byl král na Händla rozezlen, že opustil své hamburské místo, ale v roce 1715, když Händel napsal svou známou Vodní hudbu pro jednu z královských vyjížděk po Temži, se usmířili. Následující desetiletí měl Händel opanoval anglickou operní scénu, neboť vytvářel jedno dílo za druhým a v roce 1726 se stal naturalizovaným Angličanem. V roce 1728 však byla jeho popularita zastíněna Žebráckou operou na libreto Johna Gaye. Ta mu odlákala obecenstvo tak výrazně že jeho vlastní společnost utrpěla ztrátu 50 000 liber a musela jít do likvidace. Starosti způsobily Handlovi záchvat mrtvice, z něhož se zotavoval dlouhé roky.

   Po roce 1741 tváří v tvář novým módním trendům opustil Händel operu a vydal se do tajemství sborové hudby. V roce 1738 napsal oratoria Saul a Israel v Egyptě. V roce 1742 se dostavil jeho největší životní úspěch ve všech žánrech, Mesiáš, poprvé uvedený v Dublinu, který se měl zakrátko stát a nadále zůstat nejpopulárnějším světovým oratoriem. Pak následoval Samson a Juda Makabejský (s největším hitem té doby "pohleďte, vítězný hrdina přichází") a záplavu sborových skladeb přerušila jen práce na suitě Hudba k ohňostroji z roku 1749, oslavující mír uzavřený v Aix-l-Chapelle. V roce 1752 podstoupil neúspěšnou operaci zhoršujícího zraku a zcela oslepl, avšak stále dirigoval a organizoval každoroční provedení mesiáše. Po jednom z těchto uvedení ze zhroutil a později zemřel. Byl pohřben ve Westminsterském opatství, kde se pohřbu zůčasnilo na 3 000 lidí.

   Citace: Händel rozumí efektům lépe než kdokoliv z nás; když se rozhodne, udeří jako blesk. (Wolfgang Amadeus Mozart)

Skladatelův odkaz: 487 děl