Hans Florian Zimmer

Narodil se 12. září 1957, Frankfurt - Německo

    Hans Zimmer se narodil ve Frankfurtu nad Mohanem, zde chodil na hodiny klavíru, ovšem jen velmi krátce protože se mu nelíbila formálnost výuky. Když byl jako teenager, přestěhoval se do Londýna, zde navštěvoval školu Hurtwood House. V rozhovoru pro televizní stanici ZDF v roce 2006 uvedl: Můj otec zemřel, když jsem byl ještě dítě a já jsem nějak utekl k hudbě, a hudba se stala mým nejlepším přítelem.

    Zimmer se prosadil jako hráč na klávesy a syntetizátory, pracoval s takovými skupinami jako Buggles, Krisma, Helden atd... Zatímco bydlí v Londýně, skládá reklamní znělku pro Air-Edel Associates.

    V roce 1980 se Zimmer spojí se skladatelem filmové hudby Stanley Myersem, spolu založí v Londýně nahrávací studio Lillie Yard a pracují na spojení tradičního orchestrálního zvuku spojeného s elektronickými nástroji. Příklady filmů, na kterých spolu Myers s Zimmerem pracovali, Moonlighting (1982), Success is the Best Revenge (1984), Insignificance (1985) a My Beautiful Launderette (1985). Jedna z nejtrvalejších prací z jeho působení ve Velké Británii je bezesporu ústřední melodie k televizní show Going for Gold.

    Rozhodující zlom v kariéře nastal v roce 1988 režisér Barry Levison marně hledal někoho vhodného, kdo by napsal hudbu k filmu Rain Man, až jednou čistě náhodou poslouchala jeho manželka CD se soundtrackem, Svět na kusy, u kterého Zimmer skládal hudbu. Levison byl touto hudbou natolik zaujat, že mu následně nabídl spolupráci na tomto snímku. Film Rain Man, byl nominován na oscara v roce 1989, a získal 4 ceny akademie, včetně ocenění za nejlepší film. O rok později, byl požádán k napsání hudby k filmu Řidič slečny Daisy (1989), stejně jako Rain Man i tento film získal cenu akademie za nejlepší film.

    V roce 1994, dostal Zimmer zakázku od Disney Animation Studio, na animovaný film Lví král. Hans chtěl kvůli nahrávání části soundtracku odcestovat do Jižní Afriky, avšak šéfové studia Disney v obavách o jeho život, tuto možnost zamítli. Za tento film, získal Zimmer řadu ocenění, cenu akademie za nejlepší originální hudbu, Zlatý glóbus a dvě ceny Grammy. Celkový počet prodaných nosičů po celém světě, činí okolo 15 miliónů. V roce 1997, byla jeho hudba z Lvího krále, upravena na muzikálovou verzi pro slavnou Brodway, tento muzikál získal záhy cenu Tony.

    V roce 1995, vyhrál cenu Grammy za nejlepší hlavní téma k filmu Krvavý příliv, ve kterém použil místo tradičních orchestrálních nástrojů, syntetizátory. Zimmerův další projekt byl Princ Egyptský (1998), který produkoval DreamWorks Animation. Jedna z postav v tomto snímku, je dokonce stvárněna podle skutečné zpěvačky Ofry Haza, kterou představil Zimmer ředitely projektu, a která ho natolik okouzlila svým zpěvem, že jí nechal ve snímku vytvořit postavu.

    V novém tisíciletí, Zimmer skládal hudbu pro snímky jako Gladiátor (2000), a jen pro zajímavost tohoto soundtracku se po světě prodalo přes 3 miliónu kusů, dále skládal hudbu k filmům Černý jestřáb sestřelen (2001), Poslední Samuraj (2003), Šifra mistra Leonarda (2006), Simsnovi ve filmu (2007) a Andělé a démoni (2009). Při psaní Posledního Samuraje, Zimmer cítil, že jeho znalosti japonské hudby, jsou nedostatečné a tak začal provádět rozsáhlý výzkum, avšak čím více se toho dozvídal, tím měl větší a větší pocit, že toho v podstatě neví o moc víc. Nakonec se do projektu pustil a byl šokován, když mu následně z Japonska přišlo mnoho dotazů na to, jak je možné, že tolik rozumí Japonské hudbě.

    V roce 2003, byl Zimmer osloven producentem Jerry Bruckheimerem, aby s ním spolupracoval na snímku Piráti z karibiku: Prokletí černé perly, ovšem Zimmer měl v té době, ještě závazky na Posledním Samurajovy, proto se snímku ujal Zimmerův kolega z Ventures Media Klaus Badelt. I když není Zimmer nikde veden jako spoluautor, byly zde použity některá jeho témata. Při natáčení dalších dílů, už byl Zimmer přizván jako skladatel a vše měl pod svou taktovkou, Piráti z karibiku: truhla mrtvého muže (2006), Piráti z karibiku: na konci světa (2007) a Piráti z karibiku: na vlnách podivna (2011). K dalším známým snímkům, ke kterým skládal hudbu, patří filmy jako Batman začíná (2005) a Temný rytíř (2008), dále například spolupracoval s Jamesem Newtonem Howardem na filmu Sherlock Holmes (2009).

    Zimmerovo studio v Santa Monice v Kalifornii, má široký sortiment výpočetní techniky a digitálních nástrojů, takže demo verze filmové hudby, jsou tvořena opravdu rychle, mezi kolegy, kteří prošly tímto studiem, byly skladatelé jako Harry Gregson-Williams, James Dooley, Geoff Zanelli, Henning Lohner, Steve Jablonsky, Mark Mancina, John Van Togeren, John Powell a Thomas J. Bergersen.

    Hans Zimmer je držitelem mnoha ocenění a vyznamenání, včetně ceny za celoživotní dílo ve filmové kompozici od National Board of Review, dále ceny Fredericka Loewe kterou obdržel v Palm Springs na Mezinárodním filmovém festivalu, dále ASCAP Henryho Manciniho, cena za celoživotní výkon a BMI Richard Kirk taktéž cena za celoživotní výkon, atd... V prosinci 2010, Zimmer získal hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. Věnoval však toto ocenění dlouhodobému příteli a publicistovi Ronninu Chasenu, který byl zastřelen v Beverly Hills v předchozím měsíci.

Výčet filmové a televizní tvorby:

1983
1986
1987
19881989


1990
1991

1992


1993
199419951996
1997


1998


2000
2001


2002

2003200420052006


2007

2008
20092010
2011
2012
Heuréka
Milostná dobrodružství
Druhá šance
Dědičné znaky
Paperhouse
Rain Man
Žhavé tajemství
Černý déšť
Diamantové lebky
Řidič slečny Daisy
Bouřlivé dny
Chicago Joe a holka ze šantánu
Psychopat ze San Franciska
Pták na drátě
Zelená karta
Bílý tesák
K2
Kde odpočívají spící psi
Myslete na Henryho
Oheň
Thelma a Louise
Hračky
Radio Flajer
Velké vítězství
Dům duchů
Kokosy na sněhu
Mladší a mladší
Pravdivá romance
Zabiják
Lví král
Princezna
Vzbuďte se, vojáci
Zóna úniku
Bílá smršť
Dva v tom
Dvě smrti
Krvavý příliv
Fanatik
Kazatelova žena
Operace: Zlomený šíp
Skála
Tajemný ostrov pokladů
Lepší už to nebude
Stopy ve sněhu
The Peacemaker
Mravenec Z
Princ Egyptský
Tenká červená línie
Gladiátor
Hannibal
Mission: Impossible II.
Na plný plyn
Nejlepší obchodníci
Černý jestřáb sestřelen
Pearl Harbor
Přísaha
Kruh
Mustang
Lepší pozdě nežli později
Poslední samuraj
Slzy slunce
Švindlíři
Král Artuš
Laura a její hvězdička
Příběh žraloka
Španglicky snadno a rychle
Batman začíná
Madagaskar
Pan Rosnička
Wallace & Gronit: Prokletí krátíkodloka
Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže
Prázdniny
Šifra mistra Leonarda
Piráti z Karibiku: Na konci světa
Simpsonovi ve filmu
Duel Frost/Nixon
Kung Fu Panda
Madagaskar 2: Útěk do afriky
Spálené životy
Temný rytíř
Andělé a démoni
Mizící starý svět
Nějak se to komplikuje
Sherlock Holmes
Jindřich IV.
Kung Fu Panda slaví svátky
Megamysl
Počátek
Poznáš, až to příjde?
Dilema
Kung Fu Panda 2
Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna
Rango
Sherlock Holmes: Hra stínů
Madagaskar 3
Temný rytíř povstal