Alan Silvestri

Narodil se 26. března 1950, Manhattan - New York City

    Alan byl upoután hudbou už od dětství, začínal jako bubeník ale jeho fascinace nástroji ho vedla dále přes fagot, klarinet, saxofon a kytaru. Už ve školních letech napsal několik skladeb což ho nakonec přivedlo na školu Berklee College of Music v Bostonu, kde byl jeho hlavní obor kompozice.

    Po odchodu z Berklee se Alan "vydal na cestu" s Waynem Cochranem a C. C. Riders jako kytarista v Cochran's popular band s nimiž měl turné po Americe. Jeho láska k hudbě ho nutila neustále prozkoumávat a pokračovat což ho nakonec přivedlo až do Hollywoodu, výsledkem byla jeho první filmová hudba z roku 1972 k filmu Doberman Gang.

    Než se prosadil, složil Alan množství skladeb pro malé filmy a televizní seriály. K průlomu v jeho kariéře ovšem došlo až když si jeho talentu pro perkusivní melodie všiml režisér Robert Zemeckis, který mu dal možnost  složit hudbu pro film "Honba za diamantem".

    Oba, režisér i skladatel si velmi rozuměli, jejich výjimečná a obrovsky úspěšná spolupráce zahrnovala například sérii  "Návrat do budoucnosti" , "Falešná hra s králíkem Rogerem", Oscarem oceněný "Forrest Gump" (pro tento film získal Alan nominaci na Oscara za nejlepší hudbu), dále film "Kontakt", "Pod povrchem", "Trosečník" (pro tento film vyhrál cenu Grammy, pro nejlepší instrumentální skladbu),  jejich spolupráce z novější doby obsahuje animovaný "Polární Express" (jeho píseň "Belive" kterou napsal s Glenem Ballardem vyhrála cenu Grammy a byla nominována na Oscara). Dále to byl hororově-mýtický animovaný "Beowulf" a v poslední řadě na motivy Charlese Dickensena "Vánoční koleda" .

    Alan se v průběhu let vyznamenal v mnoha hudebních výrazech, od vzrušujícího napětí "Predator", "Propast", "Identita", "G. I. Joe - Rise of Cobra", přes western "Mladé pušky 2",  "Rychlejší než smrt", dětské fantasy "Stuart Little", "Lilo a Stich", rozdováděné komedie "Otec nevěsty", "Po čem ženy touží" a drama "Perezovi" atd... atd... Ale ať už jeho tvorba instrumentální nebo písňová Alanova práce byla vždy specifická svým smyslem pro motiv a melodii.

    Dlouhý čas žije jeho rodina na poloostrově Monterey Peninsula, zde se Alan pustil do zcela jiné činnosti, založil tu totiž úspěšnou vinici Silvestri. Jejich Chardonnay, Pinot Noir a Syrah dokazují že vinici věnuje takovou lásku jako hudbě. Sám říká že ve vinařství je něco elementárního co ho velmi ovlivňuje. Oba obory jak hudební kompozice tak vinařství kombinují umění a vědu. Stejně jako hudba tak i víno je ovlivněno svou osobností.

    Ať už jako skladatel a nebo vinař na vinici v Carmel Valley, Alan stále pokračuje a hledá novou a novou inspiraci. Jak sám říká na nejkrásnějším místě na zemi v Monterey Peninsula.


Výčet filmové a televizní tvorby:

1984
1985


1986


1987


1988


1989

1990


1991


1992
199319941995
1996

199719981999
20002001


20022003

2004

2006

2007

2009


2010
Honba za diamantem
Fandango
Letní byt
Návrat do budoucnosti
Ayla z kmene medvědů
Delta Force
Nemilosrdně
Critical Condition
Predátor
Rozkacená sudba
Falešná hra s králíkem Rogerem
Krásná mimozemšťanka
Mac a já
Návrat do budoucnosti 2
Propast
Mladé pušky 2
Návrat do budoucnosti 3
Predátor 2
Hlava Rodiny
Odvážné příběhy
Ricochet
Fern Gully - Poslední deštný prales
Mistr Kickboxu
Osobní strážce
Smrt jí sluší
Stůj, nebo maminka vystřelí!
1 + 1/2 policajta
Dej si pohov, kámoši
Rozsudek noci
Super Mario Bros.
Forrest Gump
Sám doma a bohatý
Totální okno
Zděšení
Dej si pohov, kámoši 2
Hlava rodiny 2
Perezovi
Rychlejší než smrt
Soudce Dredd
Dlouhý polibek na dobrou noc
Likvidátor
Hon na myš
Jen blázni spěchají
Kontakt
Sopka
Magická posedlost
Past na rodiče
Správná dvojka 2
Svatý muž
Myšák Stuart Little
Falešná hra
Po čem ženy touží
Pod povrchem
Trosečník
Lásce na stopě
Mexičan
Mumie se vrací
Krásná pokojská
Lilo a Stich
Myšák Stuart Little 2
Showtime
Identita
Lara Croft Tomb Raider: Kolébka života
Polární express
Van Helsing
Divočina
Noc v muzeu
Beowulf
Vetřelci vs Predátor 2
G.I.Joe
Noc v muzeu 2
Vánoční koleda
Predátoři
A-Team