Randy Edelman

Narodil se 10. června 1947, Teaneck - New Jersey

    Randy vyrostl v Teanecku, New Jersey, kde v raném věku studoval hru na klavír. Po maturitě se zapsal na hudební konzervatoř v Cincinnati, zde se zaměřil na klavír a komponování. Během svých studií pracoval na volné noze jako aranžér u James Browns King Records, kde psal původní hudbu pro regionální divadla.

  Po studiích odjel do New Yorku, kde se přihlásil jako skladatel u CBS April Blackwood Music. Hrál jako klavírista na Broadway a psal pro orchestry jako aranžér. Nakonec se stal hudebním režisérem pro mnohé baviče. V té době započalo Randyho desetiletí kdy začal skládat svojí vlastní hudbu.

    Randy psal pro takové kapely jako The Carpenters, Frank Zappa nebo Mother of Invention. Jeho písně zpívali takový umělci jako Barry Manilow, Olivia Newton-John, Patti LaBelle, The 5th Dimension, Jackie DeShannon, Blood Sweat and Tears, Kool and The Gang, Agnethe Faltskog, a Bing Crosby, to je jen příklad za všechny. Následné úspěchy vedly k turné po Velké Britanii, Evropě, Japonsku a Austrálii.

    Po jeho příjezdu do Los Angeles, směřovala Randyho umělecká dráha do odvětví klasického skladatele a aranžéra, svojí tvůrčí činností se zaměřil na filmovou a televizní hudbu. Na rozdíl od jeho minulé tvorby především popu našel Randy ve filmové hudbě osvobozující pocit a začal se jí věnovat naplno.

    Jeho filmová hudba zaznamenala obrovský úspěch, pár příkladů: Poslední Mohykán byl nominován na dva Britské oscary a zlatý glóbus. Některá jeho díla se stala páteří sportovních přenosů. Napsal NBC NFL Football téma, ESPN Sport téma, On-Air olympiské téma pro NBC. Jeho hudba zahajovala Super Bowl a uzavírala vysílání Olympikého přenosu, za kterou obdržel cenu Emmy.

    V roce 2003 získal BMI highest honor, Richarda Kirka za význačný úspěch v kariéře. v červnu 2004 byl Randymu udělen čestný doktorát výtvarného umění na univerzitě v Cincinnati. V roce 2007 byl nominován IFMCA (asociací  kritiků filmové hudby) pro nejlepší originální hudbu k miniseriálu ABC "The Ten Commandments"

    V roce 2010 hostoval v Londýně a účastnil se noha hudebních seminářů, např. v Tel Avivu, Izraeli nebo v Ubeda ve Španělsku. Podle oficiálních stránek Randy právě pracuje na hudbě k dokumentárním snímkům.


Výčet filmové a televizní tvorby:

1985
1988
1989

1990

1991

1992


19931994

1995
199619971998
1999
2000


2001
2002
2003


2005

2006

2007

2008

2009
Macgyver
Dvojčata
Krotitelé duchů
Oddíl z Beverly Hills
Rychlá změna
Nebezpečná hra
Beethoven
Tak už dost, Frede
Dokonalý džentlmen
Můj bratranec Vinny
Poslední Mohykán
Beethoven 2
Bitva u Gettysburgu
Dobrodružství Brisca Countyho Juniora
Dračí život Bruce Lee
Hamouni
Maska
Billy Madison
Kouzelný klíč
Občan X
Quest - souboj cti
Zatím co jsi spal
Ďábelská lest
Denní světlo
Dračí srdce
Periskop nahoru a dolů
Anakonda
Na rybách
Nechejte to na Bobrovi
Vidláci
Šest dní, sedm nocí
EDTV
Lebky
Můj soused zabiják
Tenkrát na východě
Agent bílá krvinka
xXx
Policajti na baterky
Přežít vánoce
Rytíři ze Šanghaje
Masak Junior
Slečna drsňák 2: ještě drsnější
Desatero přikázání
Na poslední chvíli
Skóruj
Superpes
27 šatů
Mumie: Hrob Dračího císaře
Přestupný rok